0 212 508 77 77
0 552 534 77 77
info@dentaktif.com
Bayrampaşa/İstanbul
Cevatpaşa Mah eski Edirne asfaltı No:407/409 A-1
Pazartesi-Cumartesi
09:00-22:30
Pazar
12:00-22:00
ORTODONTİK TEDAVİ 
 
Yetişkinlerde ortodontik tedavi olabilir mi?

Erişkinler de rahatlıkla tedavi olabilir. Sanılanın aksine sağlıklı bir dişeti ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür. Ancak erken teşhis edilen. Anomalilerin tedavi opsiyonları daha fazla olduğu için mutlaka bir ortodontist tarafından erken yaşta kapanışın kontrol edilmesi gerekmektedir.
En iyi sonucu almak için iyi bir ağız bakımı uygulayın.
Diş telleri üzerinde yiyecek parçalarının ve diş plağının birikebileceği küçük boşluklar bulunmaktadır. Bu durum lekelere, beyaz nokta oluşumuna, çürümeye ve diş eti hastalığına neden olabilir. Bu nedenle, her yemekten sonra dişlerin fırçalanması önemlidir.
Diş telleri çıkarıldığında dişlerinizin ve diş etlerinizin nasıl görüneceği diş tellerinin kullanıldığı süre boyunca tedainize ve temizliğine gösterdiğiniz özene bağlıdır.


Ortodontik apareyler dişe zarar verir mi?

Ortodontik apareyler dişe zarar vermez. Ancak tedavi sırasındaki ve sonrasındaki bakım iyi yapılmaz ise dişler zarar görebilir. Dişe zarar veren aletlerin kendisi değil; iyi temizlik yapılmaması ve tellerin arasına kaçan yiyecekler oluşturabilmektedir. Bu sebeple dişlerin ve tellerin çok iyi temizlenmesi gerekmektedir.

 
Ortodonti (Tel Tedavisi) Nedir?

Ortodonti, çapraşık dişlerin düzeltilmesi; diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesini sağlayan tedavi şeklidir. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağladığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunur.
Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontik problemlerin sebepleri nelerdir?

Yatış şekli
Yalancı emzik
Parmak emme
Ağızdan nefes alma
Beslenme bozuklukları
Genetik olarak yatkınlık
Süt dişlerinin erken kaybı
Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar
Dişeti problemlerine bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler
Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler
20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler
Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortodonti tedavisinin süresi yapılacak olan uygulamaya, hastanın durumuna, yaşına, problemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir.1-2 aydan 2,5 yıla kadar devam eden bir süreç gerekir. Ortalama çoğu hastada tedavinin 1-2 yıl sürdüğü gözlenmiştir.
En yaygın ortodonti tedavisi diş teli kullanımıdır.
Diş telleri bantlar, teller ve destek parçalarından oluşur. Dişleri doğru konumlarına doğru nazikçe hareket ettirirler. Bu şekilde kapanış sırasında dişlerin duruşu düzelir.
Farklı diş teli tipleri bulunmaktadır. En yaygın kullanılan tipler dişlerin ön yüzüne takılan, metal ya da plastikten yapılan destek parçalarıdır. “Lingual” diş telleri dişin arka yüzüne takılır. Dışarıdan görülmezler ancak temizlenmeleri daha zordur.

Şeffaf Plaklar ile Ortodonti

Şeffaf plaklarda ortodontik tedavi uygun vakalarda hafif ve orta düzeyde diş bozukluklarında uygulanmak üzere geliştirilen bir tedavi metodudur.
Bu tedavi metodunda dişlerin tedavi aşamaları dijital platformda planlanarak ideal duruş pozisyonlarına doğru hareket ettirilmesi sağlanmaktadır.

Şeffaf Plakların Avantajları
  • Tedavinin sonucunda ortaya çıkacak diş ve ağız yapısının, hastaya 3 boyutlu görsel simülasyon olarak izlettirilebilmesi en büyük avantajdır.
  • Şeffaf görünüm
  • İnce olmasından dolayı hafiftir.
  • Son derece ince ve yumuşak elastik malzeme sayesinde maksimum kullanım kolaylığı sağlar.
  • Tedavi sürecinde anestezi yapılmasına gerek yoktur.
  • Sadece tek ölçüyle tüm tedavi planlanır, her seans ölçü almaya gerek yoktur.
  • Aparey konuşma bozukluğuna neden olmaz.
  • Alerjik tepki oluşturmaz. Takıp çıkarılabilir.
  • Hem çocuk, hem de yetişkinlerde uygulanabilir.
Uzman Hekimimiz Hakkında
Dental technology is ever-changing and constantly evolving. We do our best to stay relevant to the needs of our patients using advanced technology that helps us better diagnose and treat oral conditions and diseases
 
Liste Başlık 1
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 2
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.
Liste Başlık 3
Bu öğe hakkında insanlara bilgi verin. Bu öğeyi ilginç kılan nedir? Insanların yapmasını istediğiniz işlem için gerekli bilgileri verin.